|
|  |

|
|
Pris: DKK 395,00

|

|
|
 |

|
 |

Klik på billedet, for at se et større billede
|
 |
Beskrivelse: Hele tiden forskellige motiver se evt. www.artofwine.dk for aktuelle.
Vinene fra Château Puech Haut
Historien om Chateau Puech Haut starter med industrimagnaten Gérard Bru, der ud af nærmest ingenting fik skabt et firma med mere end 500 ansatte og en betydelig personlig formue.
I 1990, da Puech Haut var klar til sin første produktion og Gérard Bru havde nået en alder af 42, solgte han sit firma og dedikerede sig fuldt ud til vinproduktionen. Han ansatte de bedste folk, heriblandt top-ønologen Michel Rolland, fik specielt fremstillet kæmpe vinfade og anskaffede sig det bedste og nyeste udstyr. I dag ejer han over 115 hektarer, producerer mere end 200.000 flasker om året, og har skabt et eksklusivt navn for sig selv og for appellationen Coteaux-du-Languedoc Saint-Drezery.
Som tidligere nævnt er Gerard Bru helt kompromisløs, det gælder også når vi taler kvaliteten på vinene fra slottet. Nye fade, masser af håndarbejde, nyeste teknologi og alt andet, der kan gøres for at forbedre kvaliteten, bliver gjort. Vinene er af enestående kvalitet og det er nærmest en selvfølge, at man finder dem på vinkortet en række af Frankrigs bedste restauranter
|
|
|
|
|